Ev Dekorasyonunda Çokça Yapılan Hatalar

Ev Dekorasyonunda Çokça Yapılan Hatalar

Yaşadığınız alanı güzelleştirmeye çalışırken kendinizi biranda bir cümbüşün veya kalabalığın içinde bulabilirsiniz. Evlerinizde bazen neyi nereye koyacağınızı şaşırırsınız. Bunun nedeni öncelikle hatalı araştırma yapmaktan geçiyor. Bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor. Çok beğenilerek alınan mobilyalar evde uyumlu durmayabiliyor. Bu nedenle doğru tercih yapmak adına öncelikle iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Alışverişe başlamadan önce evinizde ölçüm yaparak odalarınız hakkında bilgi sahibi olur ve hatalı ürünler satın almaktan kurtulmuş olursunuz.

Ev Dekorasyonunda Çokça Yapılan Hatalar

Ev Dekorasyonunda Çokça Yapılan Hatalar

Oturma odalarında en sık yapılan hatalardan biri koltukları takım olarak satın almak. Özellikle dar alanlarda bütün takımın odaya sığması mümkün değil. Sıkıştırarak koymak nahoş bir görüntüye sebep oluyor. Cazip fiyatlardan yararlanmak isterken ortaya kullanışsız bir oda çıkıyor. Bu nedenle koltuklarınızı tek tek alarak kendiniz odanızın planına göre bir yerleşim yapabilirsiniz. Böylece sevdiğiniz aksesuarlar için odanızda kullanabileceğiniz alanlar oluşur. Tüm odalarınızda farklı stil oluşturabilirsiniz. Yani yatak odası klasik bir tarzda iken oturma odanız Otantik bir tarzda olabilir. Fakat iki stili bir odada harmanlamak en sık yapılan hatalardan biridir. Denge uyumunu bozmuş olursunuz.

Diğer hatalardan birisi de halı seçimlerindeki yanlış tercihlerdir. Odayı tamamen kaplayan halılar alanı dar gösterecek ve sevimsiz bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu nedenle halının dört bir yanında açıklık kalmasına dikkat edilmesi gerekir. Hayallerinizdeki ürünleri satın alıp geldiğinizde fark edilen hataların geri dönüşü olmayabilir. İzmir mimar ofisimizle iletişime geçebilir doğru mobilya tercihleriyle kullanışlı ve şık bir ev dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumunun Önemi

Dekorasyonda en çok yapılan hatalardan biri de yanlış renkleri bir araya getirmektir. Ya da birden fazla renkleri doğru kullanmamak. Renklerin üzerimizdeki pozitif ve negatif etkileri bilinmektedir. Bu nedenle renge karar verirken 60 30 10 kuralını uygulamak sizi her anlamda olumlu etkileyecektir. Ana renkler 60 ara renkler 30 zıt vurgu renkleri de 10 olmalıdır. Seçeceğiniz üç renkle oluşturacağınız atmosfer ferah ve cazip bir dekorasyon oluşturacaktır. İzmir mimar ofisimizi arayarak mobilya ve renk uyumları konusunda yardım alabilirsiniz.

Aksesuar Seçimlerinde Yapılan Yanlışlar

Dekorasyonda her zaman denge ve uyumu hedeflediğimiz için aksesuarlarda bu dengeye uyum sağlamalıdır. En sık yapılan hataların başında birbirinden bağımsız tarza birçok aksesuarın yan yana getirilmesi yer alıyor. Stilinize uygun birbirine uyumlu ve uygun sayıda aksesuar kullanarak estetik ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.